Киевский зоопарк — занимает территорию около сорока гектаров. В коллекции зоопарка около 3,5 тыс. представителей фауны со всего мира. Здесь проводится научная работа по акклиматизации животных населяющих далекие страны, по сбережению и размножению редких видов животных, таких как зубр, амурский тигр, лошадь Пржевальского и др.
Киевский зоопарк был создан по инициативе Киевского Товарищества Любителей Природы в 1908 году. Все начиналось с выставки представителей фауны Южно Российского края России из 17 видов млекопитающихся и птиц. Через некоторое время выставка стала постоянно действующей и превратилась в зоосад. В те времена зоосад находился на территории ботанического садаУниверситет Шевченко.
В 1911 году был поставлен вопрос о переносе зоопарка в другое место, и в том же году городская Дума выделила большую территорию на тогдашней окраине города. Рельеф этой местности был очень сложным, весь в оврагах с горбами и не пригодный для жилищного или промышленного строительства, но отлично подошел для зоопарка — сложность рельефа была рационально и удачно использована, в бывших оврагах устроены озера для водоплавающих птиц, с верхних точек хорошо проглядывается перспектива.
Все это время городская Дума не выделяла средств на содержание зоопарка, и он существовал за счет частных пожертвований. При этом вход в зоопарк был свободным. Но после революции 1917 года зоопарк был национализирован и перешел в собственность государства.
Вво время фашистской оккупации киевский зоопарк подвергся разорению, самые ценные экземпляры животных были погружены на поезд и отправлены в Германию, а на территории самого зоопарка размещался немецкий военный гарнизон.
В 1982 был построен «Остров зверей». В период 1998-2003 появились вольеры «Авиарий» — своеобразная сфера для содержания редких птиц — черных грифов, и «Континент медведей».
В 1983 киевский зоопарк получил статус государственного и был включен в список объектов природно-заповедного фонда, в 1996 стал членом Европейской Ассоциации зоопарков и аквариумов и активно подключился к международным программам по репродукции редких и исчезающих видов животных.
Київський зоологічний парк — це природоохоронна, науково-дослідна та культурно-освітня установа, що є штучно створеним об\’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Площа території природно-заповідної зони зоопарку становить 34,22 га, експозиційна площа становить — 21,85 га. Кількість видів тварин і рослин, що складають екосистему зоопарку, перевищує кілька тисяч.
Київський зоопарк не є комунальним підприємством, натомість має подвійне підпорядкування. З одного боку, як об’єкт природно-заповідного фонду, зоопарк підпорядковується Міністерству охорони навколишнього природного середовища України (статус об’єкта природно-заповідного фонду зоопарк отримав відповідно до Постанови Ради міністрів Української РСР від 22 липня 1983 р. № 311 «Про класифікацію і мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду Української РСР») та, з іншого боку, зоопарк належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва і, як об’єкт управління майном, підпорядковується Головному управлінню медичного забезпечення та охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) — відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 12.10.1992 р. за № 584 «Про зміну деяких рішень Уряду України у зв\’язку з прийняттям Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Київський зоопарк є офіційним членом:
- Євразійської регіональної асоціації зоопарків та акваріумів (EARAZA);
- Міжнародної інформаційної системи біологічних видів (ISIS).
Основними завданнями Зоопарку є:
- формування та утримання колекцій тварин;
- збереження та відтворення тварин у штучних умовах, в першу чергу тих, що зникають — рідкісних, занесених до Червоної книги України й міжнародних Червоних списків;
- вивчення, узагальнення та впровадження вітчизняного та зарубіжного досвіду утримання та розведення тварин у неволі;
- формування, збереження та розвиток дендропарку;
- проведення науково-дослідних робіт;
- проведення навчально-виховної та культурно-освітньої діяльності в галузі екології, охорони природи, етології, зоології, мисливського господарства і тваринництва;
- забезпечення різноманітних форм культурного дозвілля відвідувачів, створення належних умов відпочинку населення, зберігаючи сприятливі умови утримання тварин.
адрес: метро «Политехнический институт», проспект Победы, 32
телефон: 8(044) 236 60 54
сайт: