Київський державний театр ляльок — найстаріший театр ляльок України, заснований 27 жовтня 1921 року при Київському театрі для дітей їм. І.Франка (нинішній Театр юного глядача на Липках) за ініціативою народного артиста України О.І.Воломарського та І.С.Дєєвої. Перший театральний сезон було відкрито двома виставами — «Старовинний петрушка» та «Музики» за Л. Етібовим в інсценізації П. Щербатипського.
Першими в історії театру акторами, які започаткували кращі традиції театру, були Ф.Андрієвська, М.Козловський, О.Михайлов, І.Залізняк, А.Вишневська, Т.Васнєцова, Г.Сорока, Я.Жовинський.
Саме ці актори-фундатори зробили перші кроки на шляху до Парнасу, яким в 30-ті роки пішли їх послідовники: художник-постановник Є.Марголіна, художник Є.Васильєва, актори Ю.Соколик, Є.Певіна, Г.Трубецька, Є.Стороженко, Я.Мірсаков, М.Потоцька, Р.Котвицька, Ф.Аннінська, А.Буряковський, Є.Солодар, Б.Гончаров та В.Гончарова.
Майстерність лялькарів нашого театру була визнана у 1937 році на І Всесоюзному фестивалі театрів ляльок, де єврейським філіалом театру було показано вистави «Чарівна зернина» О.Куішича та «Лейзер дер Брейзер» Б.Гутянського, за які театр посів І місце.
Щасливі роки напруженої творчої праці перервала війна…
Вже в 1946 році у визволеному Києві відбувається перша повоєнна вистава театру. До дітей повернувся улюблений колектив, який того часу очолювала М.І. Тобілевич, дочка І.Карпенка-Карого.
У приміщенні колишньої кенаси на вул. Ярославів Вал,7, де тоді працював театр, у різні роки було поставлено багато цікавих вистав режисерами З.Пігулович, Л.Зарубіним, Я.Живинським, О.Іщенком, О.Сумароковим. Пізніше в репертуарі театру з\’являється вистава для дорослих «Божественна комедія» І.Штока за Данте, постановку якої здійснив режисер М.Рудін у співдружності з художником Р. Марголіною та композитором В.Шкаловим.
Великою популярністю користувалась у киян вистава для дорослих «Чортів млин» Я. Дрди та І.Штока у постановці О. Сумарокова.
Великі творчі успіхи та здобутки театру підтверджує отримання у 1946 році І Премії на Всеукраїнському огляді театрів ляльок, на якому було показано виставу «Вовк та семеро козенят» у постановці Я. Жовинського.
Сучасний Київський державний театр ляльок гідний своїх славних попередників.
Глибоке розуміння сучасного лялькового театру, велика творча культура, яскрава образність та поетичність відрізняють Київський державний академічний театр ляльок серед інших театрів.
З 60-х років художнє керівництво театру здійснює учень професора М.М.Корольова, заслужений артист України, заслужений діяч культури Польщі Ю.і.Сікало.
За ініціативою Ю.І.Сікало при театрі було відкрито студію з підготовки акторів-лялькарів, а при Київському коледжі естрадно-циркового мистецтва — спецкурси «Актор з лялькою на естраді» та «Актор тетру ляльок».
Надзвичайно високий професійний рівень акторського складу театру дозволяє здійснювати будь-який задум режисера і драматурга. Результатом щоденної наполегливої і напруженої праці творчого колективу театру є великий репертуар, де представлені кращі здобутки української та світової лялькової драматургії.
Завдяки плідній співпраці театру з вітчизняними драматургами в репертуарі з\’являються вистави «Барвінок» Б.Чалого, «Наш веселий Колобок», «Коти-Горошко» та «Женчик-Бренчик» Г.Усач, «Давня легенда» П.Висоцького, «Пригоди козака Голоти» та «Яви нам ангелів твоїх» Н.Шейко-Медвєдєвої, «За Синім Птахом» та «Мишкові пригоди» Ю.Чеповецького, «Закоханий принц» В. Данилевича, «Чарівна рукавичка» І. та Я.Златопольських, «Пригоди Дідуся Мороза» та «Новорічний сюрприз Кролика Квікі» М.Петренка, «Новорічна чудасія» та «Пригоди Світлофора Світлофоровича» В. Нестайка.
Театр плідно працював з відомими українськими композиторами: заслуженим діячем України І.Карабицем, народним артистом України І.Шамо, народним артистом України А.Філіпенко, В.Шаповаленко, Л.Маркеловим, Ш.Мешко, заслуженим діячем М.Чембержі та лауреатом багатьох театральних премій «Пектораль», заслуженим діячем мистецтв України Ю.Шевченко.
За ініціативою Київського державного театру ляльок з 1991 року в Києві проводяться Міжнародні фестивалі театрів ляльок. У фестивалях брали участь провідні театри ляльок з Бельгії та Австрії, Канади та Словаччини, Фінляндії та Японії, Китаю, Швеції, та інших країн.
Міжнародний фестиваль театрів ляльок, за оцінками фахівців різних країн, визнаний одним з найпрестижніших фестивалів Європи.
Київський державний театр ляльок гідно представляв Україну на престижних міжнародних театральних форумах і фестивалях в Австрії, США, Перу, Канаді, Словаччині, Японії, Південній Кореї, Польщі, Болгарії, Білорусії, Росії.
За визначну багаторічну діяльність з естетичного виховання підростаючого покоління засобами театрального мистецтва, велику громадську діяльність, організацію та проведення міжнародних фестивалів, що сприяли зміцненню творчих зв\’язків між
народами різних країн, у 1995 році театр був удостоєний Міжнародної премії «Дружба».
Театр є колективним членом Міжнародної асоціації діячів театрів ляльок «УНІМА».
Трупа театру налічує 24 талановитих високопрофесійних акторів-ляльководів, випускників творчих навчальних закладів України. Серед них є провідні майстри сцени, зокрема В.Русан, В.Малинський, А.Россе, С.Чуркін і Л.Ясиновська, які передають свій унікальний творчий досвід обдарованній молоді.
За підсумками міського огляду творчої молоді переможцем став молодий актор театру С.Несін за роль Солдатика у виставі «Стійкий олов\’яний солдатик» В.Данилевича.
30 жовтня 2002 року Рішенням Колегії Міністерства культури і мистецтв України за вагомий внесок у розвиток українського театрального мистецтва Київському державному театру ляльок надано статус академічного театру.
КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ТЕАТР ЛЯЛЬОК!
ТВОРЧОГО ПІДНЕСЕННЯ, УСПІХІВ, ЩАСТЯ І ДОБРОБУТУ БАЖАЮТЬ ТОБІ ВСІ ТВОЇ ГЛЯДАЧІ — ДОРОСЛІ ТА МАЛЕНЬКІ!
Адреса театру:
Київ, Україна,
вул. М.Грушевскького, 1-А
Квитки на спектаклі можна придбати в касі театру, яка працює:
Вівторок — п’ятниця : з 13.00 до 19.00 без перерви на обід.
В день показу вистав для дорослих каса працює до 19.15
Субота, Неділя та святкові дні: з 10.00 до 19.00, перерва з 13.30 до 14.00
Вихідний день театру — понеділок.
Вартість квитків на дитячі спектаклі 40,00 грн,
на вистави для дорослих — 50,00 грн.
Довідки за телефоном: 278-58-08
Автовідповідач: 278-84-99